Od dłuższego czasu zabieram się do napisania postu na temat technik lepienia, ale jak to zwykle bywa wiele rzeczy jest pilniejszych. Za to właśnie warsztaty z dziewczynami dały mi pretekst do napisania kilku słów wstępu do tematu, który - mam nadzieję - niedługo pojawi się na blogu.
Jest kilka technik lepienia ręcznego z gliny. Najbardziej pierwotną jest wygniatanie z kuli, ale o tym dzisiaj nie będziemy się rozwodzić. Inne techniki, to lepienie z plastra lub z wałeczków. Można też wyklejać formy. Na poniższych zdjęciach możecie obejrzeć prace, które powstały właśnie z wałeczków oraz poprzez wyklejanie form gipsowych.
Tymczasem obrazkowa opowieść o tym, co można zrobić z gliny... Poniższe prace powstały podczas warsztatów integracyjnych
Dagmara stworzyła serię pastylek oraz ślimaków z gliny a następnie ułożyła je w gipsowej formie. Od wewnętrznej strony zagładziła miejsce łączenia. Dzięki temu drobne elementy, z których powstał przedmiot, trzymają się ze sobą.
W środku miska jest gładka.
Na zewnątrz widać wzór, który powstał z ułożenia pastylek i ślimaków.
Kolejne dwa zdjęcia pokazują misę powstałą z pastylek od wewnątrz - zagładzoną i z zewnątrz - ze wzorem.
Agata chciała ulepić doniczkę. I jak widać ukulała sporo wałków, które mają to do siebie, że w zależności od sposobu ich układania, możemy tworzony przedmiot dowolnie rozszerzać lub zwężać. Dzięki układaniu na zewnątrz kolejnych wałków - doniczka się rozszerza.
Poniżej możecie zobaczyć wazon, który u góry się zwęża - w górnej części wałeczki były układane po wewnętrznej stronie poprzedniego.
Każda praca ma podpis autora.
Prace po wyschnięciu zostały wypalone i czekają na szkliwienie.
Dzięki Dziewczyny za warsztaty, bo zmobilizowałyście mnie do zabrania się za temat technik lepienia.
My też dziękujemy - było super i na pewno spotkamy się jeszcze na szkliwieniu! :)
OdpowiedzUsuńa my dziękujemy za super warsztaty, już nie możemy doczekać się szkliwienia :)
OdpowiedzUsuń