niedziela, 27 sierpnia 2017

"Design na tle tradycji" - recenzja z wystawy Marka Cecuły

Ilość endorfin wytworzonych podczas oglądania wystawy Marka Cecuły i Ćmielów Design Studio w Galerii Lipowa 3  w Krakowie była porównywalna z wizytą w wesołym miasteczku. Brak adrenaliny, ale radość wielka. 
Tym bardziej, że na wystawa była początkiem dnia, który zwieńczyłam koncertem wieczorem. 
Filozofia Ćmielów Design Studio


Ćmielów Design Studio powstało na początku 2013 roku, jako wspólne przedsięwzięcie Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież".  Kierownictwo artystyczne przejął Marek Cecuła,  projektant i ceramik światowej sławy. Ćmielów, który słynął kilka dekad temu z artystycznych figurek, które do dzisiaj są symbolem najlepszego polskiego wzornictwa lat 60-tych, miał na nowo zacząć kojarzyć się z innowacyjnością i sztuką na najwyższym poziomie. Czerpiąc garściami ze spuścizny "Ćmielowa" i "Chodzieży", dodając doświadczenie pracujących osób, Studio tworzy innowacyjne produkty, eksperymentując z formą i technologią.

"Sztuka dla przemysłu" hasło to przyświeca twórcom Ćmielów Design Studio, nawiązując do najlepszej tradycji. Ideą jest angażowanie artystów w przemysł - w proces tworzenia produktów. 
Design na tle tradycji


Wystawa prezentuje prace powstałe w Ćmielów Design Studio w latach 2015-2017. Można na niej obejrzeć nie tylko zastawy stołowe, lecz również formy artystyczne i dekoracyjne. Kolejne kolekcje pokazują idee przyświecające ich twórcom - łączą najlepsze tradycje rękodzieła i wzornictwa przemysłowego. Idealnie ujęła to kuratorka wystawy, Aleksandra Stworek, pisząc, iż  wystawa przedstawia "współczesne projektowe wariacje na temat tradycyjnego materiału ceramicznego ".


Kolekcja Natura autorstwa Edyty Cieloch i Marka Cecuły, 2007.Na wystawie możemy zobaczyć prace nie tylko autorstwa Marka Cecuły, ale również Edyty Cieloch powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Głównie są to zestawy naczyń stołowych, ale w nietypowym wydaniu. Zestaw na herbatę, kolekcja Pogięte autorstwa Marka Cecuły, 2015
Kolekcja Black and WhiteW tle widać kubki Random (te z cyframi) autorstwa Marka Cecuły, 2004.
Zdjęcie poniżej jest fatalne, ale jakoś nie mogłam ugryźć inaczej tego tematu. No a "nie wolno dotykać eksponatów" ;/ Bardzo podobał mi się ten wazon, więc jest. W takim ujęciu. Zestaw Qubus autorstwa Marka Cecuły, 2013.
Wystawa będzie czynna do 2. września. Macie więc jeszcze trochę czasu, by odwiedzić Wystawę w Galerii Lipowa 3. Może jakiś krótki wypad do Krakowa na zakończenie wakacji? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz